Orkiestra dęta

Orkiestra “Echo Gminy Łukowica” działa od 2006 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy. Orkiestra rozrasta się o młodych i zdolnych muzyków, dzięki prowadzonej szkółce muzykowania na instrumentach dętych w Łukowicy, Przyszowej, Stroniu. Orkiestra koncertuje na uroczystościach świeckich i kościelnych na terenie gminy i województwa.  Orkiestra finansowana jest ze środków Ośrodka Kultury. W roku poprzednim po raz pierwszy wystąpiła na Powiatowym Przeglądzie w Laskowej zdobywając I miejsce w kategorii – Domów Kultury i została zakwalifikowana do udziału w finale Echo Trombity w Nowym Sączu zdobywając wyróżnienie. W tym roku również zdobyła I miejsce w Rejonowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Laskowej i znalazła się w finale w Nowym Sączu w XXXI Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych i zdobyła jedno z wyróżnień.

            Orkiestra posiada własne stroje i instrumenty dzięki współpracy z miastem Elst w Holandii gdzie w miesiącu lipcu orkiestra wraz z delegacją władz gminy, parafii oraz caritas z Przyszowej koncertowała dla miejscowej ludności oraz gości w ramach obchodów święta miasta. Zostaliśmy bardzo życzliwie i po bratersku przyjęci przez gospodarzy miasta, członków tamtejszej orkiestry dętej oraz społeczność parafialną. Co rok otrzymujemy od holendrów instrumenty muzyczne oraz mundury galowe dzięki czemu orkiestra posiada pełne wyposażenie sprzętowe i mundurowe. Ostatnio otrzymaliśmy ponad 40 kompletów mundurów galowych za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Kapelmistrzem orkiestry od jej powstania do roku 2010 był Marian Wrona a o repertuar orkiestry dbał Stanisław Plata .  Ośrodek Kultury wydał płytę DVD orkiestry dętej w której ujęto nagrania kolęd i pastorałek w kościele parafialnym w Przyszowej, marszy i innych utworów nagranych w dworze p. Twardowskich w Świdniku. Płyta została wydana w wersji polskiej oraz angielskiej, którą promocję prowadziliśmy wśród władz i przyjaciół podczas pobytu w Holandii. Obecnie od 2010 r. kapelmistrzem orkiestry jest Stanisław Plata.

Skład orkiestry dętej:

Stanisław Plata – dyrygent, Paweł Plata, Adam Plata, Jan Plata, Grzegorz Plata, Franciszek Plata, Władysław Hebda, Zdzisław Pietrzak, Magdalena Pietrzak, Jakub Pietrzak, Damian Pietrzak, Mariusz Pietrzak, Bronisław Bargieł,  Mateusz Bargieł, Magdalena Bargieł, Tomasz Bargieł, Jan Kowalczyk, Grzegorz Kunicki, Stanisław Kunicki, Małgorzata Kunicka, Danuta Gurgul, Magdalena Kunicka, Paweł Kunicki, Bartłomiej Kunicki, Paweł Kita, Zbigniew Gurgul, Piotr Gurgul, Paweł Gurgul, Wojciech Trzciński, Anna Trzcińska,  Ewa Trzcińska, Maria Trzcińska, Piotr Biel, Michał Biel, Damian Bugajski, Bogusław Bugajski, Joanna Adamczyk, Piotr Jedlecki, Paweł Kuchnia, Klaudia Kotas, Sylwia Kotas, Jolanta Mrowca, Iwona Młynarczyk, Piotr Nawalaniec, Dawid Pająk, Dominik Pająk, Adam Pulit, Krystian Szewczyk, Tomasz Trela, Jacek Trela, Justyna Trela, Marek Zygmunt, Szczepan Zygmunt, Wojciech Wójtowicz, Elżbieta Woźniak, Karolina Woźniak, Karol Opoka, Krystian Opiela, Krzysztof Wojnarowski, Mikołaj Stępka, Wiktoria Wilk, Tomasz Wilczyński, Patrycja Wierzycka, Agnieszka Kasprzyk.