Jubileusz 70-lecia

Biblioteka świętuje 70 lat działalności. Były wspomnienia, życzenia i gratulacje

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 18 października w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy. Bo właśnie w tym budynku ma swoją siedzibę gminna biblioteka.

Wśród zaproszonych gości, nie mogło zabraknąć władz samorządowych z terenu powiatu i gminy, pracowników biblioteki i przede wszystkim czytelników, wśród których była Zofia Dynowska, regionalistka i miłośniczka książek. Pani Zosia od początku powstania gminnej książnicy, realizuje pasję czytania.

Historia, która krzepi

Jubileuszowe spotkanie prowadził Andrzej Bargieł, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy. Przybliżył wszystkim zebranym bardzo bogatą historię biblioteki. Nie mogło zabraknąć też czasu na refleksję. Zaproszeni goście wspominali, w jakich czasach i warunkach przyszło im pracować.

Biblioteka powstała w 1949 roku. W początkowym okresie nosiła nazwę Gromadzkiej Gminnej Biblioteki i mieściła się w prywatnym domu państwa Dyrków. W kolejnych latach wraz ze wzrostem liczby książek przybywało również czytelników.

Zmieniała się też siedziba biblioteki, bo małe pomieszczenia już nie wystarczały, na to aby zmieścić wszystkie zgromadzone książki. Oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów biblioteka prowadziła szeroką działalność oświatową. Organizowała wieczory bajek, na których wyświetlane były przeźrocza, opowiadano baśnie, czytano książki dla dzieci. Pod koniec ubiegłego wieku placówka przeniosła się do budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Obecnie jej dyrektorem jest Katarzyna Bochenek.

Dwie biblioteki w gminie

Obecnie na terenie gminy Łukowica działają dwie biblioteki. Wspomniana placówka, która mieści się w centrum miejscowości i posiada niespełna 18843 woluminów, a także jej filia w Przyszowej, w której jest 10070 książek.

– Jeśli chodzi o czytelników, nie jest z tym najgorzej. Zapisanych mamy 811 osób. Aby ich przyciągnąć, staramy się być na bieżąco, jeśli chodzi o nowości wydawnicze – opowiada Katarzyna Bochenek.

Od 2015r. w bibliotece w Łukowicy prowadzony jest system elektronicznego wypożyczania książek. Czytelnik za pomocą bazy może sprawdzić, czy dana książka jest w bibliotece. Przychodzi i ją wypożycza.

– Organizujemy różnego rodzaju konkursy, spotkania z pisarzami, miejscowymi twórcami ludowymi i poetami. Włączamy się również w akcje czytelnicze. To miejsce naprawdę żyje – dodaje dyrektor Bochenek.

Jubileusz był okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu „Wakacje z książką w tle”. Prace zostały wyeksponowane w gablocie na korytarzu gminnego budynku GOK.

– Ciszę się, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu. Sam jestem czytelnikiem biblioteki. Jest ona dla mieszkańców bardzo ważnym ośrodkiem, wokół którego toczy się życie kulturalne naszej gminy – podkreśla Bogdan Łuczkowski, wójt Łukowicy.