Zespół regionalny “Dolina Słomki”

Zespół działa 2 lata i powstał z inicjatywy grupy rodziców ze Stronia. Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy zaliczyć: wyróżnienie na festiwalu folklorystycznym Limanowska Słaza czy festiwalu “Druzbacka” w Podegrodziu. Dużym sukcesem w bieżącym roku było zakwalifikowanie się zespołu do  Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbywa się w cyklu corocznym w Rabce Zdroju i zdobycie jednego z trzech wyróżnień.

Przy zespole działa również kapela regionalna. 

Dziecięcy Zespół Regionalny “Dolina Słomki” prezentuje niezwykle bogate tradycje kultury regionu lachów sądeckich. Grupa zespołu liczy 50 osób w skład której wchodzą dzieci w wieku od 5 do 14 lat, przedstawia zabawy, obrzędy, tańce i przyśpiewki ludowe, zapamiętane i przekazywane przez najstarszych mieszkańców wsi i regionu.

Ich odrębność kulturowa jest szczególnie widoczna w muzyce, tańcu i śpiewie. Dominują melodie sądeckich krakowiaków, polki, walczyki, a także żywe tańce oraz zabawy z towarzyszeniem kapeli. Zespół przygotowuje również w okresie świąt Bożego Narodzenia kolędy i pastorałki, którymi uświetnia uroczystości kościelne w parafiach naszej gminy i regionu.

Ten urokliwy, pełen żywiołowości folklor i tradycja pokazywany jest  w zespole dziecięcym  “Dolina Słomki” ze Stronia, którym kieruje rodzina Liszków. tel. kontakt. (018) 333 66 75

Zespół prezentuje swój dorobek również na festynach i imprezach plenerowych poza gminą.   

Instruktorem zespołu od samego początku jego powstania Wojciech Bogucki, działającego pod patronatem Ośrodku Kultury w Łukowicy.

Obecnie instruktorem zespołu jest  p. Elżbieta Sroka.

Więcej na stronie zespołu